Yavaşlayan İnterneti Hızlandırma Yolları

Yavaşlayan İnterneti Hızlandırma Yolları

İnternet kullanımında en büyük sorunlardan bir tanesi düşük hız. İnternetin farklı nedenlerden dolayı hızının düşmesi kullanılamaz bir hale gelmesine sebep oluyor. Videolar izlenmiyor, siteler yavaş açılıyor ya da online oyunları oynamak imkansız hale geliyor. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında atılması gereken 10 farklı yoldan bahsedilebilmektedir.

  1. Sorun modeminizde olabilir. Bu sebeple de bant genişliği yüksek olan bir modem modeline geçiş yaparsanız hızınızda artış olacaktır.
  2. Bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsler de internet hızınızın düşmesine yol açacaktır. Format atmak ya da virüs programı ile bunları temizlemek en doğru tercih olur.
  3. İnternet bağlantısı için kullandığınız kabloların çok uzun olmazı hızı düşüren etmenler arasında yer alır. Mümkün olan en kısa kabloları kullanarak internete bağlanın.
  4. Switch cihazınızın profesyonel bir ürün olmasına dikkat edin. Genellikle modemin yanında gönderilen cihazlar yeteri kadar başarılı olmaz. Dışarıdan satın almanız gerekecektir.
  5. İmkânınız varsa kablolu internet bağlantısını tercih edin. Modem ile bilgisayar aynı odadaysa kablolu olarak internete ulaşmak en doğru tercih olur.
  6. Evlerde artık onlarca elektronik cihaz bir arada çalışıyor. Ev fertlerinin her birinin telefon kullanması dahi yüksek seviyede bir elektromanyetik trafiğin olmasına sebep olur. Bu sebeple de elektromanyetik dalga kesicileri kullanmanız şarttır. Böylece internetin size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  7. Cihazlarınızı ve yazılımlarınızı sürekli olarak güncel tutmanız gerekli. İşletim sistemlerinizi güncellemeniz çok önemli. Bilgisayarlarda birçok sorun bu güncellemeler ile ortadan kalkar.
  8. Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız ve internetiniz yavaşsa bunun sebebi başak bir kullanıcının sizin modeminiz üzerinden internete bağlanması olur. Hemen Wi-fi şifrenizi değiştirmeniz ve çok daha zorlu bir şifre belirlemeniz gerekiyor.
  9. DNS adreslerinizi değiştirmek de internet hızınızda yükselmelere sebep olacaktır. Genellikle Google DNS adresleri oldukça hızlı bir şekilde hizmet sunar. Bu DNS adreslerini kullanarak hızı arttırabilirsiniz.
  10. Wi-fi sinyal güçlendiricileri tercih edebilirsiniz. Eğer modeminiz ile cihazınız birbirine uzaksa bu durum hızı etkiler. Özellikle diğer elektronik cihazlardan yayılan dalgalar hızı düşürecektir. Bunun olmaması adına sinyal güçlendirici olarak isimlendirilen ürünleri kullanabilirsiniz.